Header Ads

Az önkormányzatunk gazdasági elemzése - Éljen a vidék

 


8.1. Összegzés: Battonya önkormányzatának 2009-2012-ig terjedő 4 éves időszakában likviditási gondokkal, pénzügyi nehézségekkel kellett megküzdeni, hiszen a költségvetése forrás hiányos volt. Ezen problémáknak nagy részét sikerült megoldani a 2012-es év végére. 

Első sorban meg kell említenem az alábbi változtatásokat, amelyek segítettek ezen egyensúly kialakulásában. Ahhoz, hogy létrejöjjön az egyensúlyi helyzet, csökkenteniük kellett a dolgozói létszámot (3. ábra), integrálniuk kellett intézményeket, ingatlanokat kellett értékesíteniük és a Katolikus Egyháznak működésre át kellett adni a Mikes Kelemen Gimnáziumot és a Szent István Általános iskolát. 

Az önkormányzat költségvetése a vizsgált időszakban forráshiányos volt, amelyet hitelekből illetve pályázatokból (ÖNHIKI) pótolt. Az önkormányzat iparűzési és egyéb adó bevételei a négy év alatt alig nőttek. Nincsenek a városban termelőüzemek, nagyobb gyár létesítmények, így adóbevétel csak a mezőgazdasági őstermelők és az egyéni vállalkozók befizetett adóiból származnak. A vizsgált négy évben, tulajdonképpen a rendszerváltás óta, általános tendencia volt a település lélekszámának csökkenése. Az életkörülmények romlása, a munkanélküliség miatt következett be a csökkenés, a fiatalok elvándorolnak a lehetőségek hiánya miatt. 

A település fokozatosan elöregszik, ellehetetlenedik. A lakosság nagy részét az önkormányzat foglalkoztatja, (közmunka programok) így ezzel termelő munkát nem végeznek, értékeket nem állítanak elő.



AKTUÁLIS: