Bemutatom szülőfalum felépítésést, szakdolgozatomat a város beszámolójáról írtam.
1. Bevezetés Szakdolgozatomban Battonya Város Önkormányzatának gazdálkodását, költségvetését, továbbá pénzügyi helyzetét mutatom be 2009 – 2012 közti időintervallum elemzésével. A disszertációm az éves költségvetésekre támaszkodva leíró és statisztikai módszerek alkalmazásával készült.
Az első részben röviden bemutatom Battonya főbb geográfiai és társadalmi jellemzőit illetve önkormányzatának kötelezettségeit, továbbá a költségvetés tervezésével összefüggő valamint a költségvetési koncepció és a polgármesteri hivatal városüzemeltetési, fenntartási és a működés feltételeinek biztosításához kapcsolódó feladatokat. Foglalkozom a helyi önkormányzati gazdálkodás főbb elemeivel és szemléltetem a bevételi források és a kiadások alakulását valamint a költségvetés főbb elemeit. Dolgozatom vonalvezető témája Battonya Város Önkormányzat likviditásának alakulása 2009-től 2012-ig, melyen belül leírom a bevételek és a kiadások alakulását az átengedett bevételeket, állami hozzájárulásokat, átvett pénzeszközöket, kölcsönüket és a működési hiteleket. Továbbá foglalkozok a működési kiadásokkal, a szociális segélyezéssel, az átadott pénzeszközökkel és hitelekkel, hiteltörlesztéssel. A költségvetési egyensúly kapcsán bemutatom, hogy a város vérkeringéséhez létszükséglet az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzatok kiegészítő (ÖNHIKI) támogatása.
Ezen kisvárosban nőttem fel, itt jártam óvodába és általános iskolába, ahol édesanyám pedagógusként dolgozik immár 25 éve. Pályakezdő vállalkozóként itt nyitottam az első üzletem és itt szereztem első tapasztalataimat a mára már lassan romokban heverő kereskedelemről. Láttam és látom, hogy a családomat körülvevő emberek, a barátaim, az ismerőseim egyre nehezebb körülmények között élnek. Egyre többen szorulnak szociális segélyre és egyéb hasonló juttatásokra, támogatásokra.
A város anyagi helyzete, költségvetése nagymértékben befolyásolja a rászorulók támogatás iránti igényének kielégítését, megsegítését. A város saját erején felül megpróbál ennek a követelménynek is megfelelni, azonban ha a költségvetés forráshiányos, nem tud megfelelő pénzügyi fedezetet biztosítani a kötelező és a vállalt feladatokra.
Jelenleg is Battonyán élek, ahogyan édesanyám és a nagyszüleim is, ezért bízom abban, hogy a főiskolán megszerzett tudásomat a battonyai emberek életkörülményeinek javításában tudom hasznosítani és hiszek abban, hogy az igen nagy múltú határ menti városkánk kilábal a bajokból, ezzel megélhetést és otthont adva leendő gyermekeinknek.